poźniejsza wystawa I wcześniejsza wystawa


Aneta Grzeszykowska

27.11.-7.12.2007

Aneta Grzeszykowska jest jedną z najciekawszych artystek młodego pokolenia w Polsce. Głównym medium jej działania jest fotografia, ale traktowana instrumentalnie jako narzędzie do realizacji zaawansowanych artystyczno-ontologicznych ćwiczeń. Artystkę interesuje rola fotografii w dokumentowaniu i kreowaniu tożsamości człowieka.

Grzeszykowska gra ze swoją tożsamością na różnych płaszczyznach: wymazując własną postać z rodzinnego zbioru fotografii ("Album", 2005) czy wcielając się w postać Cindy Shermann z jej klasycznego cyklu "Untitled Film Stills" (2006). Niektóre z projektów Grzeszykowskiej - jak cykl iluzjonistycznych portretów nieistniejących ludzi ("Untitled", 2006) - wykorzystują możliwości cyfrowej manipulacji obrazem, inne zaś, jak prezentowany na wystawie w Galerii Pies film "Black" (2007), korzystają z fotografii i filmu w klasyczny sposób, kładąc nacisk na performatywny wymiar działania artystki.

Aneta Grzeszykowska na wystawie w Galerii Pies pokaże trzy prace.

Fotograficzny portret oka po bliższym przyjrzeniu ujawnia niepokojący szczegół - w jednym miejscu źrenica nienaturalnie rozlewa się na tęczówkę. Wykonane przez artystkę zdjęcie przedstawia oko jej młodszego brata i dokumentuje zarazem efekt wypadku z ich dzieciństwa, przypadkowego ukłucia igłą, w wyniku którego nastąpiło uszkodzenie wzroku chłopca. Grzeszykowska - mimowolna sprawczyni okaleczenia - powraca do zdarzenia sprzed kilkunastu lat próbując przeinterpretować je w kategoriach estetycznych.

Artystka podejmując temat wypadku ze swojego dzieciństwa, próbuje przywołać i przełamać traumatyczną historię. Na wystawie, oprócz oka, pokazana zostanie również lalka, będąca rekonstrukcją z pamięci zabawki szytej podczas zdarzenia. Obiekt sprawia, że historia nieszczęśliwego wypadku układa się w precyzyjną całość.

Mroczny charakter prac na wystawie w Galerii Pies ujawnia się również w filmie "Black". Jest on surrealistyczną fantazją na temat czeluści absolutnej. Nagie ciało artystki podróżuje w nieokreślonej i nieuchwytnej czarnej przestrzeni, ginąc w niej i pojawiając się ponownie. Film jest kombinacją analogowych zdjęć trickowych i animacji komputerowej.

Wystawa przygotowywana wspólnie z galerią Raster z Warszawy