poźniejsza wystawa I wcześniejsza wystawa


Marcin Maciejowski
BĘDZIE WIELKA BURZA

15.07.-25.07.2007

Artpol
ul. Zacisze 14
Kraków

Do 5 lipca wystawę Marcina Maciejowskiego można było oglądać w poznańskiej Galerii Pies, 14 lipca przenosi się ona do Krakowa i w nowej wersji inauguruje "Wakacje z Psem" w Artpolu.

Marcin Maciejowski (ur. 1974) jest jednym z najciekawszych polskich artystów debiutujących w latach dziewięćdziesiątych. Współtworzył wraz z Rafalem Bujnowskim, Markiem Firkiem, Wilhelmem Sasnalem i Józefem Tomczykiem "Kurosawa" Słynną Grupę Ładnie. Styl tej grupy miał decydujący wpływ na sztukę polska i był pierwszym tak wyrazistym głosem malarstwa po transformacji ustrojowej.

Wystawa Marcina Maciejowskiego ociera się o mitologie związane z byciem artystą i ze statusem artysty w dzisiejszym, ponowoczesnym społeczeństwie. Stawia pytanie kim jest twórca na początku drogi artystycznej i prawie na końcu, będąc w grupie oraz gdy jest poza nią. "Będzie wielka burza" jest o tym, jak się zaczyna razem i jak się stoi samotnie nad grobem... o zanikaniu.

Tytuł wystawy sugeruje retorycznie niepokój. O jaka burze chodzi? Być może polityczna, być może artystyczna. Tak naprawdę może chodzi o burze w jakimś zupełnie innym miejscu i czasie. Jest przecież tyle ważniejszych spraw niż sztuka i polityka.

Koordynacja wystawy: Goschka Gawlik