poźniejsza wystawa I wcześniejsza wystawa


Basia Bańda, Seweryn Swacha
PIĘKNI I BOGACI

19.09.-9.10.2007

Piękni i Bogaci to nowy cykl akwarel Basi Bańdy i Seweryna Swachy. Jest to ich kolejny wspólny projekt. Wizerunki znanych artystów, gwiazd rocka, modelek, przywódców totalitarnych państw, czy sławnych zwierząt zostały poddane reinterpretacji przez dwoje młodych artystów z Zielonej Góry. Wybór tych konkretnych postaci nie rządzi się czytelną logiką, na wystawie zobaczymy wizerunki m.in.: Kurta Cobain'a, Wojciecha Jaruzelskigo, Leona Wyczółkowskiego, Marcina Świetlickiego, Józefa Piłsudskiego czy Ciasteczkowego Potwora. Ten poszatkowany, kalejdoskopowy zestaw postaci podkreśla chaos otaczającego nas świata mediów, kultury niskiej i wysokiej.

Sugestia że chodzi o konkretną osobę jest bardzo delikatna, ogranicza się do atrybutu czy cechy która kojarzy się z nią, często wizerunek sprowadza się do kilku plam, które zdają się uchwycić najważniejsze cechy portretowanego. Charles Bronson ma pilstolet i wąsy, Pilsudski tylko wąsy a Świetlicki nie ma wąsów, ma za to papierosa. Konstrukcja wystawy przypomina quiz, prace będą podpisane tylko numerami, to publiczność będzie musiała zgadnąć kto jest przedstawiony
i porównać z poprawną odpowiedzią. Zresztą każdy może znajdzie swoją własną odpowiedź, a w twarzy Wyczółkowskiego dopatrzy się kogoś zupełnie innego.

Projekt pierwszy raz, w nieco skromniejszej wersji, pokazywany był w krakowskiej galerii Artpol w ramach wakacji z Psem.