poźniejsza wystawa I wcześniejsza wystawa


Marta Tomasik, Krzysztof Kaczmarek
DO WIDZENIA, DO JUTRA

19.11. - 20.12. 2009

Marta przemalowuje wizerunki domów, które znajduje na stronach internetowych. Domy z fotografii są niewykończone, często w stanie mniej niż surowym - właściciele próbują je sprzedać nie mogąc podjąć trudu dalszej budowy. Marta posługuję się wąską skalą chromatyczną oscylującą między szarością a czernią. Nadaję to złowrogi, niepokojący wymiar.

Wideo Krzyśka, zatytułowane "Aleksandria? jest dla niego nietypową pracą. Jego filmy mają zwykle element humorystyczny, a przynajmniej dotyczą spraw lekkich i miłych. Ta praca natomiast dotyczy pamięci i śmierci. Tematem jej jest historia babci i jej domu w Aleksandrii pod Częstochową. Ścieżka dźwiękowa pochodzi z amatorskiego filmu, który nakręcił szwagier Krzyśka. Szwagier chodzi po domu Babci, filmuje opowiadając historię miejsca. W narracji jest jednak coś dziwnego, dziwność wynika z tego, że nie znał on babci. Historia jest zmyślona, a powodem dokumentacji domu jest fakt, przygotowania go do rozbiórki. Do tej ścieżki dźwiękowej Krzysiek stworzył obraz wideo który jest niemal całkowicie czarny i tylko w momentach gdy jest odrobina światła dostrzegamy kształty przedmiotów i proporcje pomieszczeń w których jest nagrany.

W załączniku do zaproszenia mailowego można znaleźć plik mp3 z piosenką Toma Waitsa "New Coat of Paint" w wykonaniu zespołu Chłodny Gaik w tłumaczeniu Marka Zgaińskiego. Zespół Chłodny Gaik to legenda zielonogórskiej sceny muzyki rozrywkowej. Zespół gra w składzie: Artur Beling, Michał Chłodnicki, Wojciech Kozłowski (śpiew) i Marek Zgaiński. Od 10 lat zespół daje tylko koncerty pożegnalne. Piosenka jest niezobowiązującym dodatkiem do wystawy. Dziękujemy zespołowi za jej udostępnienie.